Skip to main content

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 8:00-16:00

5 Nowoczesnych I Prostych Sposobów Na Zdobywanie Nowej Wiedzy I Umiejętności

Ten wpis dla wielu z Was pewnie nie będzie odkrywczy, ale mamy nadzieje, że mimo wszystko będzie inspirujący i zachęci do rozwoju osobistego i nauki.

Prowadząc własny biznes lub przymierzając się do założenia firmy, każdy powinien mieć na uwadze to, że bez nabywania nowej wiedzy i umiejętności będzie nam ciężko rozwijać taki interes. Będąc przedsiębiorcą musimy ogarniać naprawdę wiele rzeczy.

Hasło „nauka” większości kojarzy się z nudnymi czasami szkolnymi gdzie na myśl o podręczniku lub książce robi nam się niedobrze. Na szczęście w dzisiejszych czasach, które przynoszą nam mnóstwo możliwości zdobywanie wiedzy może być łatwe i naprawdę przyjemne. Dlatego warto przepatrzeć jakie mamy propozycje i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Poniżej zestawiliśmy 5 nowoczesnych narzędzi, które warto wziąć pod uwagę szczególnie jeżeli nie jesteś typem mola książkowego albo na czytanie po prostu nie masz czasu.

1. YouTube

Portal YouTube zna chyba każdy. Oprócz muzyki i śmiesznych filmików jest on także świetną kopalnią wiedzy. Znajdziemy tu wielu youtuberów, którzy na swoich kanałach przekazują dużo ciekawych i inspirujących treści. Warto znaleźć sobie takie kanały i włączyć dla nich subskrypcje tak abyśmy dostawali powiadomienia jak na danym kanale pojawi się nowy film aby być na bieżąco. Większość filmów jest stosunkowo krótka co pozwala nam się uczyć nawet gdy nie mamy zbyt wiele czasu. Ważne jedynie aby wybrać kanały, które promują naprawdę solidne treści a odrzucać te mało wartościowe.

2. Instagram

Dużo osób Instagram kojarzy z wrzucaniem zdjęć z wakacji, pięknych fit posiłków albo innych „baśniowych” scen z życia użytkowników tego medium. Na szczęście jest to tylko jedna strona tego portalu. Oprócz treści typu „popatrzcie jakie mam cudowne życie” możemy tu znaleźć mnóstwo wartościowych kont, promujących wiedzę z przeróżnych zagadnień. Nauki tu przekazywane najczęściej pojawiają się w postaci:

  • postów z krótkimi łatwo przyswajalnymi treściami
  • tz. postów w formie karuzeli gdzie w postaci graficznej omawiany jest dany temat
  • stories czyli udostępnianych treści aktywnych tylko przez 24 h

To narzędzie jest warte uwagi. Oprócz możliwości obserwowania kont edukacyjnych, możemy tu także promować własny biznes prowadząc swoje konto oraz inspirować się od wielu innych użytkowników. Jeżeli nie masz jeszcze konta na Instagramie to koniecznie je załóż! Wystarczy kilka minut dziennie aby móc przyswajać za jego pomocą nową wiedzę i umiejętności. Dzięki temu, że treści tu udostępniane najczęściej są naprawdę krótkie, zwięzłe i na temat. Na naukę możemy poświęcić czas nawet przykładowo stojąc w kolejce na poczcie! Czy to nie jest wspaniałe? Jedynym minusem tego portalu to ryzyko, że przepadniemy w nim na dłużej niż byśmy chcieli. Instagrama często określa się „złodziejem czasu”, ale jeżeli będziemy konsekwentni oraz do obserwowanych dołączymy jedynie wartościowe konta możemy naprawdę dużo z niego skorzystać w pozytywnym wymiarze.

3. Audiobooki

Tak jak wspomnieliśmy powyżej nie każdy ma czas na czytanie książek, blogów itp. albo po prostu tego nie lubi. Nic straconego! Na rynku mamy nowe narzędzie, które pozwala na „czytanie” książek naszymi uszami. Jest to rewelacyjne rozwiązanie ponieważ słuchać możemy wykonując wiele różnych czynności np. podczas treningu, gotowania czy prowadzenia samochodu. Wiele z nas spędza sporo czasu w samochodzie. A gdyby tak zamiast słuchania muzyki poświęcić ten czas na odsłuchanie książki? Prosta kalkulacja załóżmy ze spędzamy 30 min w samochodzie codziennie od poniedziałku do piątku. Średnio daje nam to 20 dni w skali miesiąca co może przełożyć się na 10 godzin nauki! Jest to 10 godzin, które normalnie uciekło by z naszego życia niespożytkowane w żaden specjalny sposób a możemy to przekształcić na czas rozwoju. Warto spróbować!

Audiobooki można z łatwością kupić przez Internet lub odsłuchiwać ich przy pomocy platformy np. Storytel.  Płacąc niewielką kwotę za subskrypcje miesięczną mamy dostęp do ogromnej ilości różnych nagrań, których nie musimy kupować na wyłączność. Daje to możliwość przesłuchania naprawdę wielu pozycji niskim kosztem.

4. Podcasty

Jest to kolejne rewelacyjne źródło skąd możemy czerpać ogrom wiedzy. Podcasty mają podobną formę do audiobooków przy czym zamiast czytania książki słuchamy tu treści jakie autorzy chcą nam przekazać, a które książką nie są. Często też są uzupełnieniem do bloga lub czymś na wzór jego kopi tylko w formie dźwiękowej. Podobnie jak przy audiobookach możemy słuchać wykonując wiele czynności co daje duże pole do popisu. Najczęściej podcasty są krótsze od audiobooków gdzie jedną audycję często wysłuchamy w całości np. wracając z pracy do domu ale zdarzają się też i dłuższe odcinki zależnie od autora i jego stylu. To źródło wiedzy jest z reguły darmowe ale możemy ich odsłuchiwać także na płatnych platformach takich jak spotify. To medium polecamy naprawdę Wszystkim! Jak dobrze się poszuka to można znaleźć podcasty, w których autorzy dzielą się własnymi doświadczeniami i naprawdę wysoko wyselekcjonowaną wiedzą, do której byłoby nam bardzo ciężko dotrzeć samemu.

5. Szkolenia on-line

To już ostatni sposób z naszej listy, na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności w sposób prosty i nowoczesny. W dobie Internetu oraz koronawirusa, który na pewno przyczynił się do większej popularyzacji szkoleń on-line, mamy banalnie łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju szkoleń internetowych. Tego rodzaju szkolenia należą raczej do treści za które musimy zapłacić ale przekłada się to na jakość i ilość wiedzy którą możemy nabyć. Często autorzy książek, audiobooków, e-booków, kanałów na YT, na Instagramie czy też podcastów także mają w swoich ofertach szkolenia on-line. I o ile z ich kont, publikacji, nagrań itp. możemy nauczyć się bardzo dużo za darmo albo bardzo niskim kosztem, tak ze szkolenia on-line z założenia powinniśmy wynieść jeszcze więcej. Dodatkowo takie szkolenia mają usystematyzowaną konstrukcje gdzie płynnie krok po kroku przechodzimy w sposób logiczny i zrozumiały do kolejnych etapów nauki. Czego w pozostałych środkach przekazu często nie ma. Ale jak to mówią coś za coś. Darmowe treści są jak najbardziej OK i należy się cieszyć, że mamy do nich tak łatwy dostęp, ale gdy chcemy wejść na wyższy level, najprawdopodobniej będziemy się musieli zastanowić nad płatnym szkoleniem gdzie znajdziemy treści nie ujawniane nigdy w darmowych materiałach lub znacznie rozszerzone. Decydując się na taką formę nauki musimy brać pod uwagę naszą dyspozycyjność czasową. Zależnie od szkolenia będziemy potrzebowali od kilku do kilkudziesięciu godzin czasu na jego realizacje. Dobra wiadomość jest taka, że na przerobienie materiału mamy najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy czasu zanim wygaśnie nam do niego dostęp. Także wygospodarowanie godziny-dwóch tygodniowo powinno dać nam możliwość ukończenia szkolenia bez przedłużania subskrypcji.

Podsumowując

Powyższe przykłady pokazują, że możliwości rozwoju osobistego mamy naprawdę dużo. Nie zależnie czy lubisz czytać czy nie, czy masz sporo czasu na nauką a może wręcz przeciwnie ciężko Ci nawet wygospodarować 20 min dziennie, oraz czy posiadasz większy lub mniejsze możliwości finansowe – nic nie stoi na przeszkodzie do tego aby zadbać o swój rozwój. Wymówki zawsze się znajdą ale DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO 😊. Znajdź odpowiedni sposób dla Siebie i do dzieła!

0