Czy znasz niezawodną metodę na rozwój?

Rośnij – model GROW

Lecimy z pierwszym ćwiczeniem rozwojowym na Zielonym Biznesie. Na początek mamy dla Ciebie model GROW. Jest to metoda skupiająca się na ustalaniu i realizacji celów poprzez zadawanie mocnych pytań.

Określanie własnych celów to bardzo ważny element rozwojowy. W końcu to nasze cele wytyczają nam drogę i pokazują kierunek działania. Dlatego po pierwsze dobrze jest je określić a po drugie żeby to miało ręce i nogi trzeba to zrobić dobrze. Poniżej rozpisujemy jak wykonać to zadanie poprawnie.

Metody GROW używa się w coachingu ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać to ćwiczenie samemu! My polecamy aby wykorzystać ten model w odniesieniu do własnego biznesu. Jeśli masz ochotę możesz wybrać inną sferę życia (ale to może dodatkowo w końcu jesteś na blogu Zielonego Biznesu).

Jeżeli biznes prowadzisz wraz z wspólnikiem czy też drugą połówką zaproponuj aby ta osoba także wykonała to ćwiczenie.

Ważne aby się nie spieszyć, jeżeli poczujesz, że z niektórymi elementami „musisz się przespać” zrób to!

Ale do sedna…

Model GROW składa się z 4 etapów:

Goal – cel

Reality – rzeczywistość

Options – możliwości

Will – wola

Rozwój - model GROW

Etap I – Goal – cel

Tutaj musisz określić swój biznesowy cel. Ponieważ jest to najważniejszy etap, należy go zdefiniować jak to możliwe najlepiej. Ale bez obaw istnieje także model SMART, który zaznacza że cel powinien być: szczegółowy, mierzalny, atrakcyjny, realny i terminowy.

W skrócie musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć, następnie czy jest to realne do wykonania. Orientować się kiedy będziesz przybliżać się do realizacji, a kiedy oddalać. A kiedy już to sobie określisz, całość ujmujesz w ramy czasowe mówiące kiedy powinien on zostać zrealizowany.

No i nie zapomnij że musi być on dla Ciebie zachęcający 😊

Etap II – Reality – rzeczywistość

Tutaj ustalamy stan rzeczywisty. Jaka jest obecnie Twoja sytuacja (odnośnie wyznaczonego celu), czy coś zostało już zrealizowane, co nas blokuje, jak chcemy zrealizować nas cel. Te wszystkie pytania mają za zadanie określić nasz punkt wyjścia.

Etap III – Options – możliwości

W tym miejscu zastanawiamy się co musimy zrobić albo co musi się wydarzyć abyśmy mogli przeskoczyć z rzeczywistości (R) do naszego celu (G). Patrzymy na realne opcje, a nie takie typu „wygram w Totka”! Takie rzeczy się zdarzają, ale jak wszyscy wiemy bardzo rzadko. Zdecydowana większość osób dochodzi do sukcesu konsekwentnie realizując swoje cele krok po kroku. Zastanawiamy się jakie działania zbliżyłyby nas do celu, czy potrzebujemy pomocy, jak możemy rozwiązać problemy które nas blokują przed osiągnięciem celu, na jakie etapy możemy podzielić nasze działania itp.

Ważne aby nie odrzucać żadnych pomysłów. Spisuj wszystko co przyjdzie Ci do głowy nawet jak to będzie coś szalonego z pozoru niemożliwego do osiągnięcia. Bądź otwarty, przeanalizuj wszelkie możliwości. W tym zarówno te miłe i wygodne jak i te mało komfortowe.

Etap IV – Will – wola

Ten etap to podsumowanie powyższych i wdrożenie ich w życie. Ustal co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności aby z R dostać się do G i zrób to!.

Co możesz zrobić już dziś aby zacząć zbliżać się do swojego celu? Nie musi być to nic wielkiego. Przykładowo jeżeli pomoże Ci w tym przeczytanie jakiejś książki to przeczytaj już dziś chociażby jedną stronę. A jak jej nie posiadasz to zamów. Zrób pierwszy krok. To najlepszy dowód że chcesz dokonać zmian, że taka właśnie jest Twoja wola.

Do dzieła!

Jeśli uważasz, że wpis jest wartościowy

 • zostaw serduszko
 • udostępnij znajomym
 • masz pytania? zapraszamy do naszej grupy na Discord
 • chcesz poczytać inne artykuły? Przejdź na bloga

Dzięki za uwagę, trzymamy kciuki za Twój rozwój (GROW)

1

Kontakt

Telefon: 501 269 969

E-mail: kontakt@zielonybiznes.pl

NIP: 865206066

Bądź z nami na
bieżąco!

Masz pytanie?

Napisz do nas online

Zapisałeś się na listę zainteresowanych

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail. Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z ofertą przedsprzedaży szkolenia oraz specjalnymi bonusami :). Nie widzisz wiadomości? Zobacz folder spam, wiadomość mogła tam przypadkowo wylądować.

Co z nami osiągniesz?

Dla kogo tu jesteśmy – skoro tu trafiłeś to prawdopodobnie dla Ciebie 😊, a dokładniej projekt kierujemy dla wszystkich osób z branży ogrodniczej i pokrewnych

Co oferujemy – szkolenia online ale nie tylko, stawiamy także na rozwój osobisty! 

Co chcemy stworzyć – super społeczność dążącą do upragnionych celów zawodowych ale wierzymy że jest to dobry punkt wyjścia aby realizować też inne cele w tym marzenia!

Jak to widzimy – my dajemy z siebie wszystko ale liczymy także na Twój udział, jak to mówią w kupie siła. Zbudujmy coś wspaniałego – WSPÓLNIE

Czego oczekujemy – otwartej głowy i trochę zaangażowania na początek, później powinno być już z górki. Nie jesteś przekonany?  Mimo to namawiamy do spróbowania. Spróbować nie zaszkodzi a kto wie co z tego wyjdzie 😊

W co wierzymy – w rozwój szeroko pojęty, że dążenie do celu ma sens i daje pożądane efekty, w moc dobrych relacji i w Ciebie tak samo mocno jak w siebie 😊

Wkrótce dostępne...

Sebastian

 • Instaluje systemy nawadniania od 2007 roku
 • Od 2015 roku prowadzi szkolenia praktyczne oraz zajmuję się pomocą techniczną dla firm ogrodniczych.
 • Ponad 200 różnego rodzaju realizacji nawadniania w tym nadzory techniczne na zlecenie zewnętrznych firm
 • Od kilku lat specjalizuje się w serwisowaniu i przebudowie istniejących systemów nawadniania.
 • Zawsze miły i uśmiechnięty, nie odmówi pomocy w każdym temacie.
 • Właściciel hurtowni nawadniania Blue Garden

Natalia

 • Projektant nawadniania od 2014 roku
 • Ponad 100 projektów systemów nawadniania w tym bardzo małe i bardzo duże
 • Przeprowadzone 24 szkolenia stacjonarne z projektowania nawadniania
 • Od początków kariery zawodowej ciągle się rozwija podnosząc swoje kwalifikacje
 • Lubi zadowolonego klienta i profesjonalne podejście do  projektowania
 • Autorka bloga Zielone Nawodnione