Skip to main content

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 8:00-16:00

Jesień A Trawnik Co Robić?

Czy można założyć trawnik jesienią?

Jesień to bardzo dobry termin na zakładanie trawników. Wykonanie tych prac rekomenduje się wiosną lub właśnie jesienią. Tutaj mamy przewagę pod kątem chwastów, które już mniej ochoczo się wysiewają a także warunki pogodowe (temperatura i wilgoć) powinny być w tym czasie korzystniejsze. Aby dać trawie czas na wzmocnienie, które jest kluczowe do przetrwania zimy w tym zalegającego śniegu należy pamiętać żeby zakładanie trawnika wykonać najpóźniej do połowy października.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne jesienią?

Aby trawnik cieszył oko już wczesną wiosną powinniśmy jesienią wykonać aerację. Pozwoli ona na stały dostęp korzeni do powietrza oraz rozluźni glebę co wzmocni i poprawi kondycję trawnika. Kolejno wertykulacja, dzięki niej usuniemy warstwę zeschniętej trawy tzw. filc. Przy czym tutaj warto pamiętać, że ten zabieg wykonujemy tylko w razie potrzeby. Jeżeli nasz trawnik doznał przesuszenia w sezonie lub ma tendencję do filcowania się zaleca się jej wykonanie. W innych wypadkach niekoniecznie ponieważ w okresie jesiennym trawnik ma mniejszą zdolność do regeneracji, która jest potrzebna po takim zabiegu. Warto tu jeszcze wspomnieć, że jesienny zabieg wertykulacji nie powinien być wykonywany zamiast wiosennego. Jest to tylko dodatkowy zabieg wspomagający. Preferowany czas wykonywania tych zabiegów to połowa września – koniec października.

Co z nawożeniem?

Ostatnie nawożenie zaleca się wykonać podobnie jak przy aeracji i wertykulacji czyli między połową września a końcem października. Nawóz jaki zaleca się zastosować powinien zawierać niskie ilości azotu a nawet być jego pozbawionym (szczególnie gdy zabieg wykonujemy w połowie października lub później). To co chcemy dostarczyć trawnikowi przed zimą to:

  • fosfor wspomagający rozwój korzeni
  • potas poprawiający odporność trawnika na suszę oraz wpływający na lepsze zagęszczenie trawnika.

Jesień to także czas na wapnowanie trawnika jeżeli występuje taka potrzeba. Wapnowanie wykonujemy po analizie pH podłoża. Jeżeli gleba jest zakwaszona powinniśmy zdecydować się na wykonanie tego zabiegu. Ponieważ wapno długo się rozpuszcza i potrzebuje wilgoci jesień to idealny czas na ten zabieg. Tutaj jeszcze ważna uwaga. Wapnując trawnik używamy do tego specjalnych nawozów wapniowych. Zastosowanie zwykłego wapna budowlanego zniszczy nasz trawnik.

Jesień i zima a zagrożenia dla trawnika

To co zagraża trawnikowi jesienią to zalegające liście oraz nadmierna wilgoć.

Grabienie liści to konieczność. Pomijając ten zabieg narażamy trawnik na obumieranie tam gdzie te liście na nim zalegają. Najbardziej szkodliwe są liście z  orzecha włoskiego dębu, sumaka i jeżyn. Wytwarzają one garbniki mające za zadanie niszczyć inne rośliny, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Ze względu na występowanie garbników nie nadają się one na kompost.

Jesienią mamy słabsze operowanie słońca dlatego też musimy uważać aby nie utrzymywać nadmiernej wilgoci. Na okres jesienny zaleca się skrócenie podlewania, które w dużych ilościach o tej porze roku szkodzi trawnikowi.

Aby przygotować trawnik na zimę musimy też pamiętać o jego skoszeniu. Niestety trudno tu określić konkretny termin ponieważ jest on mocno uzależniony od warunków atmosferycznych, które panują w danym roku. Ale zasada jest jedna przed pierwszym śniegiem trawnik powinien być skoszony.

Czas zimy niesie kolejne zagrożenia dla trawnika. Zalegający śnieg  prowadzi do powstania warunków beztlenowych. Zjawisko to „poddusza” trawnik co w konsekwencji prowadzi do jego gnicia. Jeżeli mamy możliwość nadmiar śniegu z podjazdów, ścieżek itp. składujemy poza trawnikiem aby odciążyć go w tym ciężkim dla niego czasie, a także ograniczamy spacerowanie po nim.

Podobał Ci się ten wpis? Jeżeli tak to zapraszamy do obserwowania nas na facebooku i instagramie! Bądź na bieżąco z nowymi artykułami 🙂

Psssyt jeszcze nieśmiało ale możemy się już pochwalić. Ten wpis zapowiada nowe szkolenie on-line w naszej ofercie. A dotyczyć ono będzie zakładania i pielęgnacji trawnika. Prace nad nim już trwają 🙂

Prowadzącym jest Krzysiek właściciel firmy Na Zielono. To osoba o dużym doświadczeniu i wielkim zamiłowaniu do soczyście zielonych trawników. Na pewno Was nie zawiedzie!

Przypominamy też że do 8 października możecie zakupić dostęp do naszego szkolenia on-line z projektowania i wykonania systemów nawadniania

0