Odpoczynek I Regeneracja W Branży Sezonowej – Czy Znajdujesz Na To Czas?
Branża ogrodnicza nie należy do łatwej pod kątem regeneracji. Często w sezonie pracuje się na znacznie podwyższonych obrotach a czas na odpoczynek „odbieramy” sobie dopiero zimą. Brzmi całkiem logicznie ale tylko pozornie. Taki tryb na dłuższą metę sprawdzi się u niewielkiej ilości osób. A u reszty będzie powodował wypalenie zawodowe, frustracje a także brak poczucia szczęścia i wewnętrznego spokoju.
Brzmi nieciekawie prawda?
Ale spokojnie, jeżeli zadbamy o to aby nasze ciało i umysł mogły się regularnie regenerować to spokojnie możemy zapobiec powyższemu scenariuszowi. Najważniejsze jest aby uświadomić sobie, że jest to bardzo ważna potrzeba dla każdego z nas. A następnie nie odkładać jej na potem.
Myśląc o regeneracji i odpoczynku musimy pamiętać aby obejmowały one zarówno ciało jak i umysł. Nie musi być to jednocześnie. Ważne żeby nie pominąć żadnej z tych stref.
No dobra to co możemy zrobić?
Wielu z nas odpoczynek i regeneracja kojarzy się z odpowiednią ilością snu, opalaniem się na plaży czy też leżeniem w łóżku przed TV. Ogólnie często mamy takie wyobrażenie, że aby realnie odpocząć potrzebujemy na to dużo czasu. A przecież pracujemy w branży ogrodniczej gdzie w sezonie najczęściej nie mamy na nic czasu. A jak pogoda dopisuje to już w ogóle!
Dobra wiadomość jest taka, że na skuteczny odpoczynek nie potrzebujemy dużo czasu. No dobra poza snem, który odgrywa tu sporą rolę ale nie jedyną!
Co więc innego możemy robić? Wybraliśmy kilka czynności łatwych do wdrożenia nawet w szczycie sezonu:
- Krótkie przerwy w ciągu dnia. Brzmi banalnie ale to naprawdę skuteczna metoda. Ważne jest aby regularnie je robić. Oraz aby pozwalały na prawdziwą chwilę relaksu bez telefonów, bez przeglądania social mediów, bez myślenia o pracy itp. Taka przerwa może trwać 10 czy nawet 5 minut. Gdy w tym czasie pozwolisz swojej „głowie” naprawdę odpocząć od natłoku myśli to na pewno pomoże to na podładowanie baterii. Podczas takich przerw można pójść na króciutki spacer, siąść na chwilę i wsłuchać się w ulubioną piosenkę czy też wykonać kilkuminutowy cykl pracy z oddechem. Cokolwiek co pozwoli na ograniczenie ilości bodźców jakie do nas docierają będzie tu pasowało.
- Power nap (krótka drzemka). Tą metodę zachwala wiele osób. Przy czym jest jeden haczyk. Takie drzemki powinny trwać max 15-20 min. Aby ta metoda była skuteczna nie możemy dopuścić do tego aby się przeciągnęła na dłużej. Także ucinając sobie takie drzemki koniecznie nastaw budzik i zaraz po tym jak się uruchomi wstań i działaj! Pamiętaj tylko, że drzemki to dodatek. Bez odpowiedniej ilości snu (średnio 8 godzin dziennie) małe drzemki nam nie pomogą.
- Staraj się nie wykonywać wielu zadań na raz. W dzisiejszych czasach brzmi to nie realnie. Jesteśmy zagonieni, jednocześnie odbieramy telefon, piszemy maila, robimy zakupy i nie wiadomo co jeszcze. Z pozoru może się wydawać, że jest to produktywność na 100%. Ale badania pokazują zupełnie coś innego. Multitasking osłabia nasze rezultaty, jednocześnie mocno obciążając naszą głowę. Bez sensu! Dlatego warto skupiać się na jednej rzeczy w danym momencie. Przynosi to lepsze rezultaty w pracy jak i nie pożera nam niepotrzebnie naszej energii. Idealnie obrazuje to poniższa grafika.
Rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, pisanie pamiętnika, kolorowanie kolorowanek (są takie dla dorosłych!) to zajęcia, na które nie potrzebujemy wiele czasu, a które skutecznie mogą nam pomóc w odpoczynku i regeneracji. Nawet jak brzmi to dziecinnie nie skreślaj tej metody. Chodzi o chwilowe „wyłączenie” naszej głowy. Jeżeli pomoże w tym kolorowanie to czemu by tego nie wykorzystać!
Powyżej wskazaliśmy tylko kilka przykładów. Nie na każdego zadziała to samo dlatego warto szukać „swoich” sposobów.
Jeżeli przykładowo krzyżówki nie są dla Ciebie to może 20 min spaceru w środku dnia będzie działało lepiej? Kategorii odpoczynku jest wiele (twórczy, fizyczny, towarzyski, duchowy itp.). Naprawdę jest w czym wybierać. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Natłok pracy prowadzi do wypalenia zawodowego. Jeżeli dobrze sobie zorganizujemy naszą pracę, zapewniając przy tym czas na odpoczynek to możemy znacznie poprawić swoje efekty oraz ogólne zadowolenie z życia i pracy.
Jeżeli jesteś pracodawcą to warto także uwzględnić czas na odpoczynek swoich pracowników. Organizm ludzki nie jest stworzony do ciągłej pracy. Jeżeli chcemy dobrych efektów powinniśmy szanować naszą naturę. Wymagając od siebie lub pracownika efektywności na 100% przez cały dzień pracy bez przerwy, mija się z celem. Nie przynosząc zamierzonych rezultatów.
A może masz już swoją sprawdzoną metodę krótkiego ale skutecznego odpoczynku? Podzielisz się z nami 😊
Podobał Ci się ten wpis? Będzie nam miło jak zostawisz serduszko
Chcesz być częścią społeczności Zielonego Biznesu? Wskakuj na naszą Grupę
Pozostałe wpisy blogowe znajdziesz TUTAJ