Zakładanie trawnika– co musi wiedzieć klient

Dzwoni do nas klient i mówi, że chce założyć trawnik. Od czego powinniśmy zacząć?

Pierwszą rzeczą jest ustalenie jaką funkcję ma pełnić trawnik (rekreacyjny, sportowy, dekoracyjny itp.), oraz w jakich warunkach przyjdzie mu bytować. Klient powinien wiedzieć jaki ma wybór oraz co sprawdzi się w jego ogrodzie.

Kolejną kwestią jest kształt trawnika. Często sytuacja wygląda tak, że klient posiada projekt ogrodu gdzie ma szczegółowo wrysowane linie wyznaczające zakres trawnika. Warto przeanalizować taki projekt i wskazać ewentualne miejsca, które mogą być problematyczne pod kątem koszenia, nawadniania itp. Wskażmy tu tylko potencjalne zagrożenia i niedogodności a ostateczną decyzję zostawmy już klientowi – w końcu to jego ogród.

Jak mamy już ustalone podstawy tj. funkcje trawnika, sposób jego wykonania (siew/rolka) oraz kształt (w tym ewentualne zmiany) powinniśmy rozglądnąć się w terenie i wyłapać miejsca problematyczne.

Np. miejsca blisko elewacji, murów, betonowych elementów na wystawie słonecznej, ciągi piesze które mogą prowadzić do wydeptania trawnika (co może być równoznaczne z jego uszkodzeniem) oraz miejsca mocno zacienione.

Dla pierwszej problematyki niezbędne może być wprowadzenie systemu nawadniania w tym wspomagającej podziemnej linii kroplującej, mającej na celu utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby wzdłuż mocno nagrzewających się elementów komunikacji, elewacji itp.

Na wydeptywanie trawnika jest jedna skuteczna i słuszna rada – wprowadzamy tu ścieżkę.

A w przypadku trawników zacienionych musimy przeanalizować jak duża i intensywna jest strefa cienia. Trawniki lubią światło. Nawet jak wybierzemy mieszankę na miejsca zacienione to nie możemy pozostawić trawnika ze znikomą ilością światła! 4 godziny dziennie dostępu do światła to absolutne minimum. I tutaj zależnie on sytuacji możemy przerzedzić korony drzew jeżeli to one mocno cieniują na trawnik, lub rozważyć wprowadzenie alternatywy w postaci roślin (np. Bluszcz pospolity) w przypadkach gdzie na ilość cienia nic nie możemy poradzić.

Wymieniamy tu podstawowe zagadnienia. Pamiętaj, że jako wykonawca powinieneś zadbać aby efekt Twojej pracy spełnił oczekiwania klienta. To z kolei zapewni Ci kolejne zlecenia.

Ciekawostka. Niedawno BiOgardena organizowała serię szkoleń dla wykonawców z zakresu trawników. Na cele szkolenia przygotowana została ankieta, o której wypełnienie poproszeni zostali indywidualni właściciele ogrodów. Wśród pytań było jedno o źródło na podstawie którego pada wybór firmy ogrodniczej. I tutaj w czołówce deklarowano „z polecenia”. Także nasza praca naszą wizytówką!

Wyceniliśmy założenie trawnika u klienta. Kosztorys zatwierdzony i co dalej?

Wszystko ustalone i przeanalizowane. Co teraz? Bierzemy się za przygotowanie podłoża pod trawnik. Kolejno:

 1. Odchwaszczamy (w zależności od stanu trawnika ten etap może zająć nawet do 4 tygodni)
 2. Spulchniamy (najlepiej glebogryzarką)
 3. Rozluźniamy lub wzbogacamy (w zależności od rodzaju gleby)
 4. Oczyszczamy teren (dokładnie usuwamy kamienie, chwasty, korzenie wielokrotnie grabiąc całą powierzchnię pod trawnik)
 5. Wałujemy i wyrównujemy
 6. Rozkładamy trawnik z rolki lub wysiewamy
 7. Ponownie wałujemy

Nie będziemy tu szczegółowo rozpisywać każdego z etapów. W zamian za to przeanalizujemy czynności jakich nie wolno pominąć przy zakładaniu trawnika.

Przyjmując że trawnik zakładamy na lata najlepiej od razu zrobić to dobrze. W tym wytłumaczyć klientowi dlaczego nie warto tu oszczędzać szczególnie na najistotniejszych czynnościach:

 • Gleba – zależnie od tego z jaką glebą spotkamy się w danym ogrodzie musimy ją odpowiednio dostosować tak aby trawnik wiódł na niej spokojne życie (zamiast walczyć o przetrwanie)
 • Odchwaszczanie – poświęcając na to odpowiednio dużo czasu przed wykonaniem trawnika nie będziemy musieli później walczyć z chwastami w sposób mechaniczny
 • Wałowanie – bez tego etapu mocno ryzykujemy powstaniem nierówności na trawniku które są po fakcie trudne do usunięcia
 • Siatka przeciw kretom  i system nawadniania – w dzisiejszych czasach to praktycznie must have. Tutaj warto zwrócić szczególną uwagę, że rezygnacja z tych elementów będzie wiązała się z dużą ingerencja w ogród i zwiększonym nakładem pieniężnym jeżeli klient zmieni zdanie. Wielu wykonawców nie udziela gwarancji na trawnik w przypadku braku systemu automatycznego nawadniania.

Wpis sporządzony pod opieką eksperta od trawników – Krzyśka z Na Zielono

Podobał Ci się ten wpis? Zostaw serduszko 

Uważasz że wpis jest wartościowy? Przekaż go dalej będzie nam bardzo miło!

Kontakt

Telefon: 501 269 969

E-mail: kontakt@zielonybiznes.pl

NIP: 865206066

Bądź z nami na
bieżąco!

Masz pytanie?

Napisz do nas online

Zapisałeś się na listę zainteresowanych

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail. Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z ofertą przedsprzedaży szkolenia oraz specjalnymi bonusami :). Nie widzisz wiadomości? Zobacz folder spam, wiadomość mogła tam przypadkowo wylądować.

Co z nami osiągniesz?

Dla kogo tu jesteśmy – skoro tu trafiłeś to prawdopodobnie dla Ciebie 😊, a dokładniej projekt kierujemy dla wszystkich osób z branży ogrodniczej i pokrewnych

Co oferujemy – szkolenia online ale nie tylko, stawiamy także na rozwój osobisty! 

Co chcemy stworzyć – super społeczność dążącą do upragnionych celów zawodowych ale wierzymy że jest to dobry punkt wyjścia aby realizować też inne cele w tym marzenia!

Jak to widzimy – my dajemy z siebie wszystko ale liczymy także na Twój udział, jak to mówią w kupie siła. Zbudujmy coś wspaniałego – WSPÓLNIE

Czego oczekujemy – otwartej głowy i trochę zaangażowania na początek, później powinno być już z górki. Nie jesteś przekonany?  Mimo to namawiamy do spróbowania. Spróbować nie zaszkodzi a kto wie co z tego wyjdzie 😊

W co wierzymy – w rozwój szeroko pojęty, że dążenie do celu ma sens i daje pożądane efekty, w moc dobrych relacji i w Ciebie tak samo mocno jak w siebie 😊

Wkrótce dostępne...

Sebastian

 • Instaluje systemy nawadniania od 2007 roku
 • Od 2015 roku prowadzi szkolenia praktyczne oraz zajmuję się pomocą techniczną dla firm ogrodniczych.
 • Ponad 200 różnego rodzaju realizacji nawadniania w tym nadzory techniczne na zlecenie zewnętrznych firm
 • Od kilku lat specjalizuje się w serwisowaniu i przebudowie istniejących systemów nawadniania.
 • Zawsze miły i uśmiechnięty, nie odmówi pomocy w każdym temacie.
 • Właściciel hurtowni nawadniania Blue Garden

Natalia

 • Projektant nawadniania od 2014 roku
 • Ponad 100 projektów systemów nawadniania w tym bardzo małe i bardzo duże
 • Przeprowadzone 24 szkolenia stacjonarne z projektowania nawadniania
 • Od początków kariery zawodowej ciągle się rozwija podnosząc swoje kwalifikacje
 • Lubi zadowolonego klienta i profesjonalne podejście do  projektowania
 • Autorka bloga Zielone Nawodnione