Wszystko drożeje, czyli czego spodziewać się w sezonie 2022

Wszechobecne podwyżki, rosnąca inflacja, kosmiczne koszty budowy, do tego wojna u naszych sąsiadów (tekst został przygotowany przed rozpoczęciem ataku na Ukrainę)… moglibyśmy tak wymieniać bez końca. Niektórych z nas dotyczy to bardziej, innych trochę mniej, ale każdy to odczuwa lub odczuje.

Zabrałem się do tego tekstu przy okazji. Przy okazji własnego planowania, próby oszacowania cen w naszej branży w najbliższym czasie.

Co bardzo ważne, nie zajmuję się tutaj kosztami usług w ogrodnictwie. Moja firma nie zajmuje się od kilku lat usługami u Klientów ostatecznych, więc nie jestem odpowiednią osobą do mówienia o cenach robocizny. Głównie zajmujemy się dostawą materiałów dla firm wykonawczych. W związku z tym odniosę się tutaj do cen materiałów i maszyn potrzebnych do wykonania ogrodów.

Czy w sezonie 2021 faktycznie mieliśmy do czynienia z dużymi podwyżkami w naszej branży?

Patrząc od strony hurtowni, sklepu branżowego – Tak. Jako osoba która regularnie robi zamówienia u producentów i importerów widziałem jak ceny systematycznie rosły. Robiąc zamówienia u danego producenta miesiąc w miesiąc otrzymywaliśmy podwyżkę rzędu 2-3%, a w skrajnych przypadkach 10-15% miesięcznie (np. rury). Tak dynamiczne zmiany dały nam średnią od kilkunastu do nawet 50-70% w przypadku produktów z tworzyw sztucznych. I mówię tutaj tylko o skali jednego sezonu. Osobnym przypadkiem jest branża nawozowa, w której podwyżki 100-200% w skali 2 sezonów nikogo już nie szokują.

Wielu naszych dostawców całkowicie wycofało się ze stałych cenników. Ceny ustalane są u nich na bieżąco, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na rynku i cen półproduktów. Dopóki globalna sytuacja oraz dostępność surowców się nie polepszy, taka sytuacja się nie zmieni.

Czy jednak Klienci sklepów branżowych, zwłaszcza wykonawcy odczują te podwyżki tak samo? I tak, i nie. Teraz wiele osób może powiedzieć że pewnie koloryzuje sytuacje i wcale takich podwyżek nie było. Po prostu tylko niektórzy sprzedawcy chcieli wykorzystać sytuacje i sztucznie podnieśli ceny. W tym sezonie można było spotkać się z bardzo dużym rozstrzałem cenowym w hurtowniach. Czasem sięgającym nawet 70-80%. Dlaczego tak było? Wiele hurtowni (np. nawodnieniowych) bardzo mocno zaopatrzyło się w sezonie 2020. Dzięki temu mieli oni bardzo duży zapas towaru który sprzedawali przez większość roku 2021. Dzięki temu, wciąż mogli sprzedawać towar z starej cenie. A ktoś kto wyprzedał swój magazyn początkiem 2021, musiał dokupować towar w nowych cenach. I tak zaczął się tworzyć duży dysonans cenowy. Jedni sprzedawali taniej, drudzy musieli sprzedawać dużo drożej niż oni. Musieli tak robić, bo towar kupowali już dużo drożej.

Przykładem który rzucał nam się w oczy była np. linia kroplująca z kompensacją marki Rain Bird. Linia ta w ciągu kilku sezonów podrożała ponad dwukrotnie. Zobaczcie analizę średnich cen w ostatnich sezonach:

rokcena nettocena bruttowzrost w skali roku w zł brutto
2018178,57 zł219,64 zł
2019199,00 zł244,77 zł25,13 zł
2020247,00 zł303,81 zł59,04 zł
2021370,00 zł455,10 zł151,29 zł
2022 (luty)420,00 zł516,60 zł61,50 zł
Analiza cen katalogowych linii XFD w latach 2018-2022

Gdy cena rynkowa zaczęła sięgać 350 – 450 zł,  na wakacjach widziałem jeszcze sklepy, które miały w cennikach 250-280 zł i ostatnie sztuki na stanie. Przykłady można by mnożyć. Wygranymi tej sytuacji byli oczywiście Wykonawcy który przy odrobinie wysiłku mogli znaleźć materiały w lepszej cenie. Czy podobnie będzie w sezonie 2022? Wg. mnie będzie już coraz mniej takich okazji jak w 2021.

W kolejnej części napiszę moje przewidywania cenowe na sezon 2022. Nie będą to moje dywagacje, wróżby itp., bo nie mam takich kompetencji. Będą to przewidywania oparte na cenach, które już dostaje od producentów i rozmowach z nimi. Co ważne, wielu producentów, importerów odeszło częściowo od stałych cenników i w dużym zakupie obowiązuje… cena dnia. Na koniec, optymistyczne, ale też trochę brutalne hasło, które kiedyś powiedział mi Klient podczas rozmowy że coś podrożało – „nie ma co się przejmować, komuś się doliczy”

Podobał Ci się ten wpis? Zostaw serduszko 🙂

Uważasz że wpis jest wartościowy? Przekaż dalej będzie nam bardzo miło!

1

Kontakt

Telefon: 501 269 969

E-mail: kontakt@zielonybiznes.pl

NIP: 865206066

Bądź z nami na
bieżąco!

Masz pytanie?

Napisz do nas online

Zapisałeś się na listę zainteresowanych

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail. Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z ofertą przedsprzedaży szkolenia oraz specjalnymi bonusami :). Nie widzisz wiadomości? Zobacz folder spam, wiadomość mogła tam przypadkowo wylądować.

Co z nami osiągniesz?

Dla kogo tu jesteśmy – skoro tu trafiłeś to prawdopodobnie dla Ciebie 😊, a dokładniej projekt kierujemy dla wszystkich osób z branży ogrodniczej i pokrewnych

Co oferujemy – szkolenia online ale nie tylko, stawiamy także na rozwój osobisty! 

Co chcemy stworzyć – super społeczność dążącą do upragnionych celów zawodowych ale wierzymy że jest to dobry punkt wyjścia aby realizować też inne cele w tym marzenia!

Jak to widzimy – my dajemy z siebie wszystko ale liczymy także na Twój udział, jak to mówią w kupie siła. Zbudujmy coś wspaniałego – WSPÓLNIE

Czego oczekujemy – otwartej głowy i trochę zaangażowania na początek, później powinno być już z górki. Nie jesteś przekonany?  Mimo to namawiamy do spróbowania. Spróbować nie zaszkodzi a kto wie co z tego wyjdzie 😊

W co wierzymy – w rozwój szeroko pojęty, że dążenie do celu ma sens i daje pożądane efekty, w moc dobrych relacji i w Ciebie tak samo mocno jak w siebie 😊

Wkrótce dostępne...

Sebastian

 • Instaluje systemy nawadniania od 2007 roku
 • Od 2015 roku prowadzi szkolenia praktyczne oraz zajmuję się pomocą techniczną dla firm ogrodniczych.
 • Ponad 200 różnego rodzaju realizacji nawadniania w tym nadzory techniczne na zlecenie zewnętrznych firm
 • Od kilku lat specjalizuje się w serwisowaniu i przebudowie istniejących systemów nawadniania.
 • Zawsze miły i uśmiechnięty, nie odmówi pomocy w każdym temacie.
 • Właściciel hurtowni nawadniania Blue Garden

Natalia

 • Projektant nawadniania od 2014 roku
 • Ponad 100 projektów systemów nawadniania w tym bardzo małe i bardzo duże
 • Przeprowadzone 24 szkolenia stacjonarne z projektowania nawadniania
 • Od początków kariery zawodowej ciągle się rozwija podnosząc swoje kwalifikacje
 • Lubi zadowolonego klienta i profesjonalne podejście do  projektowania
 • Autorka bloga Zielone Nawodnione