Jak obliczyć koszty robocizny dla systemów nawadniania?

Założenie jest takie, mamy:

 1. przygotowany projekt nawadniania,
 2. całą rozpiskę materiałów
 3. wycenę materiałów.

Klient czeka na wycenę. Czego nam brakuje do pełni szczęścia? Oczywiście oszacowania kosztów Naszej robocizny.

Na rynku krążą różne sposoby na wycenę pracy przy wykonywaniu systemów nawadniania tj:

 • procent od wartości materiału,
 • stała cena za sekcję,
 • liczenie godzin pracy itp.
 • obliczenie robocizny gdy klient ma swój projekt i kupił już elementy

Poniżej opisze plusy i minusy tych rozwiązań rozpoczynając od tego ostatniego.

Rozliczenie wg. godzin pracy

Do tego typu rozliczenie powinniśmy mieć doświadczenie w postaci kilku (kilkunastu) realizacji. Tylko wtedy jesteśmy w stanie przewidzieć ile czasu może Nam zająć praca. Przy czym nie jesteśmy tutaj w stanie przewidzieć sytuacji losowych, a wiadomo że los lubi czasem namieszać.

Jak się za to zabrać?

W najprostszy sposób, możemy oszacować czas który powinniśmy spędzić na tej konkretnej pracy.  

Dajmy na to, 3 dni x 3 osoby x 8 godzin x stawka godzinowa.

Czy takie rozwiązanie jest dobre?

Tylko wtedy gdy naprawdę jesteśmy w stanie przewidzieć na bazie Naszych doświadczeń ile może trwać Nasza praca.

Rozwiązanie podobne – rozliczanie Klienta z realnie przepracowanych godzin. Bezpiecznie, ale w obecnych czasach mało który Klient się na to zgodzi. Poza tym, w przypadku nawadniania lepiej zarobimy na innych rozwiązaniach.

Liczenie nawadniania „od sekcji”

Tutaj musimy trochę nagiąć pierwotne założenie. Ten typ wyceny wykorzystuje się najczęściej w momencie gdy nie mamy projektu i nie jesteśmy pewni ile w rzeczywistości zużyjemy materiału (nie polecamy!).

 W sieci można spotkać oferty typu 800, 1200, 1500 zł za 1 sekcje. Ale zaraz zaraz. Jaką sekcję!? Z doświadczenia mogę powiedzieć że projektujemy i wykonujemy nawadniania gdzie koszt materiałów na 1 sekcje wynosi 200,00 zł, ale nie raz zdarzają się takie za 5000,00 zł a nawet i więcej… A gdzie w tym robocizna?!

W tym przypadku nastawiamy się na metodę na dwa uda. Może się uda, albo nie uda. Jeśli parametry wody okażą się za niskie wówczas stracimy i to znacznie.

Może więc z innej strony, można liczyć „od sekcji” ale samą robociznę. Tak, ale pamiętajcie że w jednym systemie sekcja będzie się składała z 50 mb rury i 4 zraszaczy. W innym przypadku 500 mb rury i 50 zraszaczy! Trzeba tutaj zachować logikę i szczególną ostrożność.

Procent od kosztów materiału

Ten sposób jest chyba najbezpieczniejszy. Zakłada on fakt, że posiadamy projekt i zestawienie kosztowe materiałów. Dzięki temu możemy założyć jaki procent kosztów materiałów może być Naszą robocizną. W praktyce jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, gdyż da Nam większy margines błędu niż rozwiązanie powyższe. Plusem jest też to, że taka wycena uwzględnia wszystkie elementy systemu w tym pompę, falownik, zbiornik na deszczówkę itp. które pojawiają się coraz częściej i wpłyną na koszt robocizny.

Jakie są stawki? Z naszego rozeznania wynika że są zależne od regionu. Najwyższe dochodzą do 100-120% kosztów materiałów (Mazowsze, Wielkopolska). Średnio 70-80%. Czasem też około 50% przy droższych elementach. Wyższe stawki będą też dotyczyć ogrodów gdzie wykonujemy samo nawadnianie, niższe natomiast gdy zajmujemy się ogrodem lub jego częścią kompleksowo – wiadomo trzeba to dostosować indywidualnie dla danej realizacji.

Od jakich cen Wykonawcy liczą ten procent? Oczywiście od detalu (ewentualnie detal z małym rabatem). Słabym pomysłem jest przeliczenie procentu od ceny hurtowej, wiadomo dlaczego…

Ostatnim przykładem jest wycena robocizny gdy klient ma już swój projekt nawodnienia oraz kupiony materiał

Wówczas musimy dokładnie zapoznać się z projektem. Jeśli mamy podstawową wiedzę projektową, będziemy wiedzieli czy jest on dobrze wykonany. Poznamy od razu czy ktoś przyłożył się do tego, wykonał obliczenia itd. Z drugiej strony, może się okazać że jest to szkic zrobiony na kolanie, tylko po to, aby sprzedać materiał. Co wtedy? Wtedy wracamy z tym do Klienta i mówimy że czegoś takiego się nie podejmiemy. Jeśli nawet wykonamy nawodnienie na bazie takiego słabego szkicu, to późniejsze problemy z dystrybucją wody spadną w pierwszej kolejności na wykonawcę.

Przyjmijmy jednak, że projekt jest dobry. Co wtedy? Wtedy mamy najczęściej dwie opcje. Możemy zrobić dokładną wycenę biorąc pod uwagę ile mb wykopów mamy do wykonania, ile sztuk zraszaczy do zamontowania itp… Kwestia doświadczenia i dobrego oszacowania czasu trwania prac w naszym wykonania.

Druga opcja to tak naprawę to o czym mówiliśmy. Mamy projekt. Mamy dokładną specyfikację. Mamy specyfikację to znamy też wycenę materiałów. Wtedy już możemy wrócić do wyceny na podstawie procentowej. Jak się to ma do wyceny godzinowej? Musicie to sprawdzić po swojej pierwszej, drugiej, trzeciej wykonanej pracy. Jeśli przyjmiemy wysoki procent, nie grozi Nam najczęściej nic złego 😊

Ten temat jest często bardzo indywidualny i najczęściej musimy sami dojść do stawek jakie Nas zadowolą. Omawiamy go szerzej na Naszym szkoleniu online w części wykonawczej. Możemy też zawsze pomóc w wycenie takiej realizacji! Wiadomo że często uczymy się na błędach, ale lepiej nauczyć się na cudzych.

Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem to do 12 marca 2021 można je jeszcze zakupić i to w najniższych cenach. Kolejna edycja pojawi się bliżej końcówki roku.

Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej

Jeśli spodobał Ci się ten post zostaw nam zielone serce poniżej!

9

Kontakt

Telefon: 501 269 969

E-mail: kontakt@zielonybiznes.pl

NIP: 865206066

Bądź z nami na
bieżąco!

Masz pytanie?

Napisz do nas online

Zapisałeś się na listę zainteresowanych

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail. Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z ofertą przedsprzedaży szkolenia oraz specjalnymi bonusami :). Nie widzisz wiadomości? Zobacz folder spam, wiadomość mogła tam przypadkowo wylądować.

Co z nami osiągniesz?

Dla kogo tu jesteśmy – skoro tu trafiłeś to prawdopodobnie dla Ciebie 😊, a dokładniej projekt kierujemy dla wszystkich osób z branży ogrodniczej i pokrewnych

Co oferujemy – szkolenia online ale nie tylko, stawiamy także na rozwój osobisty! 

Co chcemy stworzyć – super społeczność dążącą do upragnionych celów zawodowych ale wierzymy że jest to dobry punkt wyjścia aby realizować też inne cele w tym marzenia!

Jak to widzimy – my dajemy z siebie wszystko ale liczymy także na Twój udział, jak to mówią w kupie siła. Zbudujmy coś wspaniałego – WSPÓLNIE

Czego oczekujemy – otwartej głowy i trochę zaangażowania na początek, później powinno być już z górki. Nie jesteś przekonany?  Mimo to namawiamy do spróbowania. Spróbować nie zaszkodzi a kto wie co z tego wyjdzie 😊

W co wierzymy – w rozwój szeroko pojęty, że dążenie do celu ma sens i daje pożądane efekty, w moc dobrych relacji i w Ciebie tak samo mocno jak w siebie 😊

Wkrótce dostępne...

Sebastian

 • Instaluje systemy nawadniania od 2007 roku
 • Od 2015 roku prowadzi szkolenia praktyczne oraz zajmuję się pomocą techniczną dla firm ogrodniczych.
 • Ponad 200 różnego rodzaju realizacji nawadniania w tym nadzory techniczne na zlecenie zewnętrznych firm
 • Od kilku lat specjalizuje się w serwisowaniu i przebudowie istniejących systemów nawadniania.
 • Zawsze miły i uśmiechnięty, nie odmówi pomocy w każdym temacie.
 • Właściciel hurtowni nawadniania Blue Garden

Natalia

 • Projektant nawadniania od 2014 roku
 • Ponad 100 projektów systemów nawadniania w tym bardzo małe i bardzo duże
 • Przeprowadzone 24 szkolenia stacjonarne z projektowania nawadniania
 • Od początków kariery zawodowej ciągle się rozwija podnosząc swoje kwalifikacje
 • Lubi zadowolonego klienta i profesjonalne podejście do  projektowania
 • Autorka bloga Zielone Nawodnione